Ładowanie…

Świat widziany słowem i dźwiękiem

Odkąd sięgnę pamięcią, zawsze towarzyszyła nam muzyka. Pierwsze próby wspólnego grania miały miejsce pod koniec lat 90-tych. Jednak jako początek naszej działalności należy przyjąć lipiec roku 2000...
WIĘCEJ O NAS
http://bi.gazeta.pl/im/44/2e/10/z16967748IER,Tomasz-Stanko.jpg

Recenzja koncertu Tomasza Stańki z Triem Marcina Wasilewskiego

W poniedziałek 13 listopada wraz z moim bratem i naszym przyjacielem Rafałem byliśmy na koncercie Tomasza Stańki i tria Marcina Wasilewskiego. Wydarzenie to odbyło się w teatrze Roma w ramach cyklu Dobry wieczór jazz. Był to rzeczywiście dobry a nawet fantastyczny wieczór. Muzycy zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności 10 utworów. Przeważał głównie repertuar z trzech płyt, jakie Ci wybitni jazzmani wspólnie nagrali dla wytwórni ECM. Chodzi o płyty: Soul of Things (2002), Suspended Night (2004), Lontano (2006).

Repertuar został przedstawiony zgodnie z dewizą szefa wytwórni ECM Manfreda Eichera. Kompozycje, które na srebrnych krążkach są stonowane, można rzec przyczajone, w wydaniu koncertowym nabierają rozmachu i uderzają o uszy słuchaczy z siłą morskich fal. Kiedy wybrzmiał ostatni brawurowo zagrany temat nr. 3 Suspended Variation II, z płyty Suspended Night, widownia nagrodziła muzyków owacją na stojąco. Na bis bohaterowie wieczoru zaprezentowali jedną ze swoich ballad wprowadzając słuchaczy w nokturnowy klimat.

Znakomita forma muzyków

Cały kwartet zaprezentował się znakomicie. Każdy z muzyków miał niejednokrotną okazję zaprezentować ogromną paletę swoich możliwości. Tomasz Stańko mimo upływającego czasu wciąż dysponuje gęstą i mocną frazą. Miałem wrażenie, że nasz wybitny trębacz, prezentując słuchaczom swój wielki kunszt, nie odkrywa już nowych horyzontów brzmieniowych. Z kolei trio Marcina Wasilewskiego imponuje muzycznym zespoleniem. Ich muzyczne zjednoczenie budzi wielki podziw. Wyobraźcie sobie, że bierzecie do ręki piękną tkaninę. Chociaż widzicie na niej nitki prowadzone różnymi ściegami, to dopiero połączone razem tworzą niepowtarzalną całość, wzór godny podziwiania. Cieszymy się, że Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz tworzą jeden z topowych i wciąż rozwijających się europejskich zespołów jazzowych.

Soul of Things - 2002 r.
Soul of Things – 2002 r.
Suspended Night 2004 r.,
Suspended Night 2004 r.,
Lontano 2006 r.
Lontano 2006 r.

Dodaj komentarz

Facebook